22. marec 2016

Nasveti za petje z užitkom: Vaja za koncentracijo in sprostitev prepone

Ko čakaš na ustni izpit, ko čakaš, da prideš na vrsto za razgovor, v pevskih vodah pa najpogosteje takrat, ko čakaš na pomemben nastop na reviji ali tekmovanju. Koliko jih je še pred nami? Uf, samo še tri pesmi, potem smo že mi! Srček razbija, misli švigajo sem ter tja. Kaj delati v tistih trenutkih? Pustiti mislim, da švigajo sem in tja? Se čuditi, kako lahko pevski nastop dvigne srčni utrip? Se pogovarjati o vremenu?
Najbrž vsak najde nekaj, kar mu odgovarja in prav je, da se tistega poslužuje. Vsak se najbolje pozna. Za tiste, ki pa še iščete neko metodo, da bi se umirili oziroma se umirjeno skoncentrirali na tisto, kar je pred vami, pa predstavljam zanimivo vajo (pri meni deluje, preizkušeno že velikokrat).

Foto: http://www.benessereblog.it/

Vaja za koncentracijo:
Na začetku se zdi malo čudna, sploh ko to bereš, ko pa enkrat poskusiš (potrebne je malo vaje), se takoj vidi, če je to to ali ne. ;-) Splača pa se poskusiti.

Če si sam v nekem prostoru, zunaj v naravi ipd. lahko uporabljaš večje gibe, če si pa nekje v garderobi v zaodrju ali celo v dvorani na koncertu in poslušaš ostale, ki so na vrsti pred tabo, lahko prakticiraš zelo mini mini gibe, je enako učinkovito. Pri tej vaji gre za to, da s svojimi mislimi nadzoruješ čisto vsak gib, ki ga tvoje telo naredi in kar je še pomembneje, da nobenega giba ne narediš, ne da bi si prej v mislih ukazal. Še vedno nerazumljivo?

Najbolje, da gremo kar na konkreten primer. Sediš ali stojiš (kar ti je ljubše). Lahko zapreš oči, če ti je zaradi vseh okrog tebe to neprijetno storiti, pa lahko samo pogled usmeriš v eno točko, kjer te ne bo nihče motil, recimo v tla. Ne počneš čisto ničesar (ne premikaš rok, prstov, obraznih mišic…), nekaj sekund samo opazuješ svoje dihanje in ne poskušaš vplivati nanj, da bi bilo počasnejše, hitrejše, globlje… samo dihaš in opazuješ. Nato si daš v mislih eno navodilo, npr. dvakrat pomežikni z obema očesoma. Po vsaj eni sekundi, to tudi storiš. Počakaš par sekund in si daš novo navodilo npr. rahlo pokrči obe koleni. Ko si v mislih izrečeš navodilo, po sekundi ali dveh to tudi izvedeš. Pomembno je, da ne storiš čisto ničesar drugega, kot to, kar si si »ukazal« ter da to storiš šele takrat, ko si v mislih do konca »poveš«, kaj boš storil.
Na ta način, svoje misli umiriš, telo je aktivno, misli tudi, vendar ne švigajo sem in tja in ti ne jemljejo energije in ne usmerjajo pozornosti v takšne stvari, ki bi lahko negativno vplivale na tvojo koncentracijo, počutje ali bi povečevale strah pred nastopom.


Pa ne poskušajte tega prvič na državnem tekmovanju. Vadite na vajah, poskusite pred kakšnim manjšim nastopom, da se navadite. Na začetku je težko umiriti misli zgolj na eno dejanje. Misliš, kaj bo potem, kaj je bilo prej…  Ko pa se naučiš te metode, hitro deluje. Je enostavna in učinkovita.

Nekaj predlogov za izvajanje gibov (lahko si izmišljuješ do onemoglosti, možnosti je nešteto):
        ~ Skrči mezinec na levi roki; 
        ~ Nežno stisni pest na desni roki; 
        ~ Prenesi težo telesa na desno nogo; 
        ~ Sprosti mezinec na levi roki (ki smo ga prej skrčili);
        ~ Malo privzdigni peto leve noge; 
        ~ Sprosti ustnice in jih rahlo odpri;
        ~ Spusti peto leve noge nazaj na tla; 
        ~ S konico jezika se dotakni neba;
        ~ Oblizni spodnjo ustnico; 
        ~ Dvakrat pomežikni; 
        ~ Zapri usta;
        ~ Stisni mišice na nogah (čez nekaj sekund), sprosti mišice na nogah;
        ~ ...

Pomembno je, da ko si »ukažeš« npr. pokrči kolena, pomeni, da jih takrat pokrčiš in dokler si ne daš ukaza, da jih zopet zravnaš, tega ne storiš. Noben gib se ne sme zgoditi, ne da bi si ga prej narekoval.

Če imaš več prostora, če si sam v sobi, so lahko gibi tudi večji, npr:
       ~ Dvigni desno roko; 
       ~ Poskoči malo naprej;
       ~ Usedi se na stol;
       ~ 
Tudi pri večjih gibih je dobro kombinirati vmes še drobne, kot so bili opisani zgoraj.

Ko zaključiš z vajo (na začetku lahko traja dlje, ko se zverziraš pa je dovolj že kakšna minuta ali dve), še nekaj časa čisto mirno opazuješ dihanje, odpreš oči, če si mižal ta čas in walaaaa! Pripravljen na nove podvige na polno!

Dobra vaja za sprostitev prepone (dobra za pevce, za dober pevski dih): 
  1. Pokrčiš kolena; 
  2. Zibaš se gor in dol (kot bi se vozil čez grbine), roke prosto visijo ob telesu, pustiš jim, da se gibajo po svoje, ti samo upogibaš kolena in sproščaš telo (roke pa po navadi bingljajo na vse strani (pazi, da ni v bližini kakšne mize, stola, da z rokami ne trčiš vanje).

Naj vam vaji dobro služita!

Andreja T. H.

Ni komentarjev:

Objavite komentar